Montaż sedesu - trudna sprawa dla amatora

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Samo wybranie muszli klozetowej nie jest wystarczającą kwestią, na którą musimy się zdecydować w przypadku aranżacji łazienki. Kiedy kupujemy sedes, konieczne jest także zainteresowanie się odpowiednim dla naszego wnętrza typem podejścia kanalizacyjnego, a zatem fragmentu, który scala montowany ustęp z pionem wodociągowym. Na tej podstawie w zakresie ceramiki łazienkowej wyróżnia się rozmaite rodzaje klozetów.

Wszystko zależeć powinno więc nie tyle od aspektów wizualnych czy nawet solidności wytwórstwa danego modelu, ale w głównej mierze od parametrów technicznych. Jeśli wyżej wymieniony odcinek kanalizacyjny jest wmontowany w ścianę, wówczas konieczne jest zainwestowanie w ustęp o odpływie poziomym. Powszechnie tę kategorię produktów określa się mianem „poznańskich”. Gdy natomiast pion znajduje się w podłożu, wówczas warto wybrać miskę „warszawską”, a zatem wyposażoną w odpływ pionowy. Starając się zapewnić konsumentom maksymalną wygodę, coraz większe grono producentów wypuszcza na rynek muszle uniwersalne, a zatem takie, które znakomicie sprawdzają się zarówno w jednym, jak i w drugim typie podejścia.

Nieco inne kryterium doboru sedesu związane jest ze stylizacją całego wnętrza, a mianowicie popularne w co drugim sklepie z ceramiką ustępy wiszące są charakterystyczne zwłaszcza dla lokali wyposażonych w sposób innowacyjny, a nie klasyczny. Miski są w tym przypadku zamontowane na stelażu instalacyjnym. Dzięki temu po wejściu do łazienki nie są widoczne przewody oraz zbiornik w którym gromadzi się woda do spłukiwania. Można zatem stwierdzić, że jest to wariant zapewniający schludność, ale przy okazji pozwalający utrzymać ład i porządek.

Wygodne jest także montowanie stelaża. Nie zajmuje to zbyt wiele czasu i przebiega sprawnie. Można śmiało stwierdzić, że sedesy wiszące są konstrukcyjnie eleganckie i przy tym bardzo wytrzymałe. Lepsze modele są testowane z reguły na obciążenia wynoszące nawet do 400 kilogramów. Jeśli natomiast nie mamy rozeznania w tym, jak się zabrać za montaż nabytego asortymentu, poprośmy o pomoc fachowca.

Alternatywą dla wiszących ustępów są stojące, które okazują się równo niezawodne w codziennej eksploatacji, ale także bardzo charakterystyczne dla pomieszczeń łazienkowych stylizowanych na wzór klasyczny. W przypadku kwestii technicznych z kolei są one równie dobre i chętnie wybierane przez konsumentów co wyżej wyszczególnione miski wiszące. Także wymagają one odpowiedniego zamontowania stelaża. Przeważnie nie jest to skomplikowane zadanie, z którym domownik może sobie poradzić sam.

Niezależnie natomiast od tego czy ostatecznie zaopatrzymy się w ustępy wiszące czy stojące, w każdym przypadku istnieje opcja doboru nowoczesnej deski klozetowej, na przykład w wariancie antybakteryjnym bądź wyposażonym w system amortyzujący, który wycisza opadanie. Te nieco bardziej zaawansowane rozwiązania znakomicie sprawdzają się w przypadku pomieszczeń użytkowanych przez malutkie dzieci.

 

Zdjęcia

Tagi: stelaż do wc,